Strona główna arrow Historia
Historia
Historia herbu Gminy Bobrowniki Drukuj E-mail
Wednesday, 09 - 05 - 2007 r.
 

O herbie Bobrownik napis21.jpg

W ostatnich latach herb jest bardzo ważnym elementem promocyjnym mniejszych i większych miejscowości, tworzącym ich pozytywny wizerunek. Dawniej głównym wzorcem treści i symboliki herbu miejskiego była pieczęć miejska. Na ziemiach polskich pierwsze pieczęcie miejskie pojawiły się w drugiej połowie XIII w., najwcześniej na Śląsku i Pomorzu.

Czytaj całość...
Zamek w Bobrownikach Drukuj E-mail
Monday, 05 - 02 - 2007 r.

Zamek w Bobrownikach

Ruiny Zamku w BobrownikachCeglany zamek, założony na planie czworoboku z wieżą we wschodnim narożu, powstał nad brzegiem Wisły w końcu XIV w.  zbudowany przez Krzyżaków, którzy kupili Bobrowniki w 1392 r. W latach 1408 - 1411 trzykrotnie przechodził z rąk do rąk, ostatecznie (po pokoju toruńskim) znajdując się w granicach Polski. Mimo pełnienia w następnych wiekach funkcji siedziby starostów grodowych, nie został nigdy w pełni odbudowany i w XVIII w. był już ruiną. Częściowa rozbiórka w XIX w. i postępująca dewastacja w kolejnym stuleciu, pozostawiły niewielkie fragmenty murów  z częścią cylindrycznej wieży.

Czytaj całość...
Ciekawostki Drukuj E-mail
Tuesday, 23 - 01 - 2007 r.

osp.gif

OSP Bobrowniki-rys historyczny

Oficjalnym rokiem założenia straży jest rok 1916 udokumentowany w wydawnictwie Bezpieczeństwo pożarowe w województwie warszawskim”, natomiast opowieści kronikarskie dowodzą, że straż powstała w 1811 roku Uchwałą Rady Miejskiej Bobrowniki z dnia 19 kwietnia 1811 roku.    

Czytaj całość...
Ważniejsze daty z historii gminy Bobrowniki Drukuj E-mail
Monday, 22 - 01 - 2007 r.
Ważniejsze daty z historii gminy Bobrowniki.
Pierwszy dokument pisany, w którym jest mowa o zamku w Bobrownikach pochodzi z 1349 roku. Dokument ten to nadanie praw miejskich dla Lipna przez księcia mazowieckiego Władysława syna Ziemowita. Z powyższego dokumentu dowiadujemy się, że był on spisany na zamku w Bobrownikach. Zamek, o którym mowa, był prawdopodobnie drewniany, zbudowany przez biskupów włocławskich.
Czytaj całość...
Copyright 2001 - 2013 Gmina Bobrowniki nad Wisłą. All rights reserved.
P.P.U.H.Cejko Opracowanie i projekt graficzny